Darmowa dostawa od 199,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

2024-02-05

Czego roślinom doniczkowym brakuje zimą?

Warunki atmosferyczne za oknem sprawiają, że rośliny w zimie mają spore niedobory. Dociera do nich mała ilość światła, a pracujące grzejniki sprawiają, że podłoże szybciej wysycha. Dodatkowo mają minimalną ilość świeżego powietrza. Jakie sygnały wskazują, że rośliny potrzebują specjalnej pielęgnacji? Odpowiedź jest prosta – zima to czas, gdy procesy życiowe roślin zwalniają, przechodząc w stan wegetacji. Stan roślin w tym okresie można łatwo rozpoznać. Stają się mniej bujne, wytwarzają słabe i giętkie pędy. Ich liście są rzadko rozmieszczone, część roślin je gubi, a kwiaty doniczkowe kwitną skromniej.

Rośliny doniczkowe —  pielęgnacja zimą

Podlewaj rośliny rzadziej

W okresie od listopada do marca rośliny wykazują mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Powinniśmy więc ograniczyć podlewanie roślin zimą. W tym okresie nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna. Ogólna zasada mówi, że im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym rzadziej należy podlewać rośliny domowe. Nawadniamy rośliny nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Robimy to wyłącznie, kiedy wierzchnia warstwa ziemi całkowicie wyschnie. W tym okresie podlewanie służy wyłącznie temu, żeby roślina nie uschła. Pamiętaj, żeby usuwać nadmiar wody z osłonki doniczki. Inaczej korzenie rośliny mogą zacząć gnić.

Zadbaj o nawilżanie powietrza w domu

Większość kwiatów, które ozdabiają nasze domy, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych. W ich naturalnym środowisku występuje wysoka temperatura i wilgotność. Włączając kaloryfery w Twoim domu, wilgotność spada do około 40%. Dla prawidłowej uprawy roślin doniczkowych zaleca się minimum 50% wilgotności. Jeśli chcesz wspomóc kwiaty w przetrwaniu zimy, konieczne jest zwiększenie wilgotności poprzez użycie nawilżaczy powietrza. Skutecznym rozwiązaniem jest również postawienie obok roślin podstawek wypełnionych keramzytem lub drobnymi kamyczkami. Woda parująca z podstawki nawilża powietrze wokół rośliny zimą. Kwiaty doniczkowe można regularnie zraszać. Pamiętając o korzystaniu z wody odstanej lub przegotowanej, aby uniknąć osadów na liściach.

My jednak sugerujemy skorzystanie z nawilżacza. Nie tylko zimą! Nie jest on zagrożeniem dla roślin o delikatnych liściach i młodych liści, których nie powinno się zraszać. Nawilżacz działa korzystnie nie tylko na zdrowie roślin, ale także na nasze zdrowie. Nawilżacz poprawia komfort snu, działa korzystnie na skórę i drogi oddechowe, a także może zminimalizować chrapanie.

Nawilżacze powietrza: https://strado.pl/search.php?text=nawil%C5%BCacz

Nawoź odpowiednimi nawozami

Nawożenie roślin doniczkowych zimą różni się od wiosennego i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb danego gatunku. W tym okresie zaleca się stosowanie specjalnych nawozów zawierających głównie potas, fosfor i niezbędne mikroelementy. Zawartość azotu w tych nawozach powinna być ograniczona. Ten pierwiastek sprzyja intensywnemu wzrostowi części zielonych. Będzie to niekorzystne dla roślin domowych w dniach ograniczonego dostępu do światła, bo dodatkowe je osłabi.

Zimowego nawożenia potrzebują rośliny domowe, których kwitnienie przypada na ten okres, np. gwiazdy betlejemskie czy begonie zimowe. Rośliny mają wtedy spore zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, bo kwitnienie jest dla nich sporym wysiłkiem.

Drugą grupą są rośliny, które są zielone przez cały rok jak monstera, bluszcz czy fikus.

Doświetl kwiaty w Twoim domu

Zimą jest niewiele światła. Zadbaj, żeby rośliny w domu miały do niego jak najlepszy dostęp. Ustaw kwiaty w pobliżu balkonu, na parapecie lub w najjaśniejszych częściach pokoju. Najwięcej światła wpada do pomieszczenia przez okna południowe i wschodnie. Nie zasłaniaj okien w ciągu dnia, żeby kwiaty doniczkowe mogły skorzystać z naturalnego światła. Przy jego niedoborze rośliny mogą zacząć tracić liście. Najmniejszą odporność na brak światła mają rośliny domowe o liściach pstrych i jasnych.

Jeśli masz mało miejsca lub światło wpada nierówno, to warto wyposażyć się w wielopoziomowy kwietnik. Ustawisz na nim kwiaty tak, aby każdy z nich miał odpowiedni dostęp do światła. Dodatkowo zajmuje on przestrzeń "w górę" i świetnie prezentuje się jako ozdoba.

Kwietniki: https://strado.pl/search.php?text=kwietnik&counter=0

Pamiętaj, żeby blaszka liścia była czysta i nie powinien się znajdować na niej kurz. 

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą to nie jest proste zadanie. Potrzebują od Ciebie dużo więcej obserwacji, uwagi i opieki niż wiosną i latem. Wdrażając powyższe zasady, sprawisz, że pielęgnacja Twoich roślin da Ci dużo więcej satysfakcji, a rośliny w domu będą zdrowe i okazałe. Pamiętaj, żeby: wyposażyć się w nawilżacz powietrza, regularnie wycierać liście z kurzu i ustawić kwietnik w dobrze naświetlonym miejscu. Twoje rośliny Ci za to podziękują.

Polecane

pixel