Darmowa dostawa od 199,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o Monsterę?

2023-11-06

Jak dbać o Monsterę?

Monstera stała się niewątpliwą gwiazdą naszych salonów. Jej egzotyka zachwyca oko nawet najbardziej wybrednego miłośnika roślin. Dzięki dużym, dziurawym liściom możemy poczuć się jak na wakacjach nawet w środku zimy.

 

Na co zwrócić uwagę, by rosła pięknie i zdrowo? W końcu zawitała do nas z krajów Ameryki Środkowej, której klimat jest daleki od naszego rodzimego. Jest na to sposób! Zobacz, jak dbać o monsterę, aby poczuła się u Ciebie jak w domu.

W którym miejscu mieszkania postawić monsterę?

Naturalnym środowiskiem Monstera deliciosa są wilgotne lasy deszczowe w południowym Meksyku, Gwatemali, Kostaryki oraz Panamy. Ten gatunek najlepiej czuje się w temperaturze 20-30C i przy dość wilgotnym powietrzu.

Aby montera miała odpowiednie warunki do wzrostu, ważne jest, zapewnienie jej również odpowiedniego oświetlenia. Potrzebuje ona dużo jasnego, rozproszonego światła, ale należy unikać bezpośredniego słońca, które może popalić jej liście. Pojawiają się wtedy na nich czarne plamy. Dobrze również zabezpieczyć ją przed zimnymi przeciągami. Jeżeli Twoja monstera nie będzie miała wystarczającego dostępu do światła, będzie rosła wolno.

Jak zapewnić monsterze takie warunki?

Tutaj z pomocą przychodzą dwa ulubione akcesoria wszystkich miłośników roślin: nawilżacz oraz kwietnik. W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniu staje się bardzo suche. Można wtedy z powodzeniem wykorzystać nawilżacz do zawieszenia na kaloryferze, do którego wystarczy jedynie raz na jakiś czas dolać wody.

Nawilżacz powietrza: https://strado.pl/search.php?text=nawil%C5%BCacz

Nie tylko monstera będzie zachwycona, ale również pozostałe rośliny i... Twoje drogi oddechowe, które poczują wyraźną ulgę. Warto spróbować!

Kwietnik z kolei ułatwi monsterze dostęp do światła, tam, gdzie nie jest on tak oczywisty. Dodatkowo będzie pełnić funkcję ozdobną, tworząc zielony kąt lub nawet całą ścianę! Do wyboru są kwietniki kaskadowe, pojedyncze i wielopoziomowe, więc każdy znajdzie coś, co ładnie ozdobi wnętrze pomieszczenia.

Kwietniki: https://strado.pl/pol_m_Dom-i-ogrod_Akcesoria-do-domu_Kwietniki-1273.html

Dlaczego monstera nie wytwarza dziur w liściach?

Jeśli twoja monstera nie ma charakterystycznych dziur w liściach, może to wynikać z braku odpowiedniego oświetlenia. Inną przyczyną może być posiadanie nie tego gatunku monstery. To monstera deliciosa posiada charakterystyczne „dziury” w liściach. Jak ją rozpoznać? Monstera deliciosa na ogonku liściowym, tuż przy blaszce liściowej, posiada charakterystyczne falbanki.

Jak często podlewać monsterę?

Lepszym pytaniem jest: kiedy. Monsterę podlewamy gdy podłoże w głębi doniczki niemalże przeschnie. Jednak unikaj całkowitego przeschnięcia. Jeśli roślina, będzie stała w suchym wiórze, to jej dolne liście zaczną żółknąć. Nie dopuść też do całkowitego przeschnięcia korzeni. Gdy podlejesz taką roślinę zbyt dużą ilością wody, te zaczną gnić. By sprawdzić wilgotność podłoża, można użyć drewnianego patyczka, który wbijamy przy ściance doniczki i zostawić na 5 do 10 min. Po wyciągnięciu, gdy jest oblepiony ziemią, podlewanie przesuwamy o parę dni. Gdy jest lekko wilgotny lub całkowicie suchy, to idealny moment, by roślinę podlać. W tym celu z powodzeniem można też wykorzystać jednorazową pałeczkę do sushi.

 

Roślinę podlewamy od góry, tak by woda przeleciała przez doniczkę, a jej nadmiar na podstawkę. Czekamy kilkanaście minut, by ta nasiąknęła w ziemię, a nadmiar wody odlewamy. Monsterę należy przechowywać w doniczce z dziurawym dnem, aby nadmiar wody nie zalegał na jej spodzie. Jednak można ją umieścić w ozdobnej osłonce tego typu: https://strado.pl/product-pol-24960-Oslonka-doniczka-metalowa-na-stojaku-31x15-cm-Czarno-zlota.html.

 

Dzięki temu zapewnimy idealne nawilżenie gleby, a monstera będzie prezentować się elegancko i z klasą. Podlewamy wodą miękką i przefiltrowaną lub przegotowaną w temperaturze pokojowej. Woda z kranu bez filtracji może powodować brązowienie lub żółknięcie końcówek liści.

W jakiej ziemi uprawiać monsterę?

Wybierając glebę dla monstery, upewnij się, że ma odpowiednie pH (między 5 a 6,5). Gleba powinna być dobrze napowietrzona, przepuszczalna dla wody, ale również zdolna zatrzymywać wilgoć. Czasami monstera rośnie dobrze w glebie uniwersalnej, szczególnie jeśli utrzymujesz odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu (40-45%).

Jak często przesadzamy monstery?

Młode rośliny przesadza się co roku do większych doniczek, podczas gdy starsze monstery wymagają przesadzania co 2-3 lata. Gdy przesadzasz monsterę, to zwracaj uwagę na to, w jakim tempie podłoże przesycha. Jeżeli w ciągu kilku dni podłoże jest tak samo wilgotne, to rozluźniamy wierzchnią warstwę ziemi, by dopuścić powietrze do korzeni i zabezpieczyć je przed gniciem.

Jak często nawozić monsterę?

W okresie od wiosny do jesieni monsterę nawozimy co 3-4 podlewanie nawozem płynnym, uniwersalnym, według dawek podanych na opakowaniu. Natomiast monstera variegata wymaga nawozów uboższych w azot, jak nawozy dla roślin kwitnących lub ozdobnych.

Czy zraszać monstery?

Unikaj zraszania liści monstery, ponieważ może to prowadzić do chorób grzybowych i bakteryjnych. Jeśli zdecydujesz się na zraszanie, użyj czystego opryskiwacza i miękkiej wody, aby nie tworzyć osadów i zacieków na liściach.

 Trzymanie się tych rad pozwoli Ci się cieszyć bujną zielenią przez cały rok, nawet jeśli za oknem będzie szaro i ponuro. Podobał Ci się artykuł? Masz pytania dotyczące dbania o monsterę? Daj znać w komentarzu, będzie nam bardzo miło!

Polecane

pixel