Darmowa dostawa od 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Życie w duchu zero waste — jak zmienić styl życia na bardziej eko?

2024-01-12

Przeszło 50% jedzenia, które jest wyrzucane, pochodzi z domowych kuchni. Aby poprawić tę smutną statystykę i generować mniej odpadów, wystarczy wprowadzić tylko trzy zasady przechowywania żywności:

  • Utrzymuj odpowiednią temperaturę,
  • Wybieraj właściwe miejsce przechowywania,
  • Pilnuj daty przydatności do spożycia. 

Życie w duchu zero waste — jak zmienić styl życia na bardziej eko?

Wprowadzanie nawyków zero waste najlepiej zaczynać od swojej kuchni! Co ciekawe, najwięcej jedzenia marnujemy przez nieodpowiednie przechowywanie i przywyczajenia. Zaczynając od zbyt dużych zakupów pod wpływem głodu czy promocji, po złe przechowywanie produktów. Przykład? Wkładanie do lodówki warzyw, które nie lubią niskiej temperatury. Problem stanowi również korzystanie z pojemników próżniowych w niewłaściwy sposób. Początek roku to idealny czas, żeby zmienić swoje nawyki i zacząć życie pod hasłem less waste!

Zero waste — jak produkować mniej śmieci i odpadów?

Po pierwsze i najważniejsze: nie marnuj żywności. Jeśli już poniesie Cię na zakupach i stwierdzisz, że ilość jedzenia w Twoim domu jest w stanie wykarmić 5 głodnych nastolatków — nie panikuj! Wciąż możesz kierować się zasadą zero waste. Mamy na to kilka sposobów.

Less waste - odpowiednie przechowywanie

Warzywa i owoce

Jak już wspomniałam wyżej, to są w Twojej kuchni produkty, które nie specjalnie upodobały sobie temperatury panujące w lodówce i znacznie lepiej czują się w warunkach pokojowych. Należą do nich kiwi, gruszki, czosnek, świeże zioła, pomidory, cytrusy, arbuz, banan, cebula i awokado.

Pierwszy krok w kierunku zero waste? Zrób sobie listę do powieszenia w widocznym miejscu, z czasem wejdzie Ci w krew i będziesz produkować mniej odpadów. Jak je przechowywać? Najlepiej zrób z nich ozdobną kompozycję, korzystając z wielopoziomowego koszyka na warzywa i owoce.

Pieczywo

Chleb i bułki przechowuj w temperaturze pokojowej, najlepiej w chlebaku lub w innym suchym i zacienionym miejscu. Doskonałym rozwiązaniem jest owinięcie pieczywa w lnianą tkaninę. Len ma zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, co zapobiega pleśnieniu żywności. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, to warto zaopatrzyć się w materiałowy worek do przechowywania chleba. Możesz go zabrać ze sobą na zakupy i używać zamiast plastikowych czy papierowych torebek. To kolejny krok do ograniczenia ilości generowanych śmieci.

Produkty sypkie

Życie w duchu zero waste to również ograniczenie ilość plastikowych śmieci. Wybierz się na pobliski targ lub rynek. Tam kupisz produkty na wagę, które nie będą zapakowane w plastikowe opakowania. W domu możesz je przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność, Zapobiega to przed dostaniem się wilgoci, a produkty dłużej pozostają świeże. To też idealne rozwiązanie dla osób walczących z molami spożywczymi.

Mięso i wędliny

Zastanawiasz się, jak właściwie przechowywać wędliny w lodówce? W pierwszej kolejności upewnij się, że pochodzą one z zaufanego źródła. Dodatkowo pamiętaj, że szynka w całości utrzyma świeżość dłużej niż ta pokrojona na plastry. Najtrwalsze są wędliny suszone, takie jak kiełbasy czy kabanosy, które możesz przechowywać w chłodziarce nawet przez cały miesiąc. Unikaj trzymania wędliny w plastikowych opakowaniach – zaraz po zakupie przenieś ją do pojemników próżniowych.

Data ważności produktów

Istnieje różnica pomiędzy terminem "należy spożyć do" a "najlepiej spożyć przed". I jest ona dość istotna. Jeśli w swoim domu chcesz wprowadzić nawyki w duchu zero waste, to warto zrozumieć znaczenie obu terminów:

  1. Termin "należy spożyć do" odnosi się do daty przydatności do spożycia. Po tej dacie nie powinno się spożywać produktu, zwłaszcza w przypadku mięsa, gdzie ryzyko zepsucia jest większe. W przypadku nabiału sprawa wygląda nieco inaczej. Możesz wykorzystać produkt nawet kilka dni po tej dacie, przy czym zawsze warto ocenić jego stan przed spożyciem.
  2. Z kolei "najlepiej spożyć przed (końcem)" odnosi się do daty minimalnej trwałości. Po tej dacie nasze produkty mogą stracić na jakości, np. smaku czy zapachu, ale niekoniecznie staje się niebezpieczne dla zdrowia. Można go spokojnie zjeść, o ile nie jest zepsuty lub spleśniały.

Porady zero waste - przechowywanie nabiału

Jesteś miłośnikiem serów, twarogów i jogurtów? Wprowadzanie nawyków less waste w tym przypadku jest dość istotne z uwagi na skład i termin przydatności nabiału. Zwłaszcza jeśli celujesz w produkty typu eko lub z dopiskiem "świeże". Kefiry i jogurty najlepiej przechowywać na górnej półce lodówki. Tam mają najlepszą temperaturę. Pijesz kawę z mlekiem? Twoim najnowszym eko nawykiem powinna być zmiana miejsca przechowywania mleka. Zamiast w drzwiczkach najlepiej postawić je w tylnej części lodówki. Twarogi i białe sery trzymaj na środkowej półce.

Co zrobić z nadmiarem jedzenia?

Wiesz już, że nie przejesz wszystkich zapasów, a termin ważności zbliża się wielkimi krokami? Bądź eko i zapakuj jedzenie do wielorazowych woreczków strunowych. Zapewnisz sobie dużo więcej miejsca do przechowywania w zamrażalniku i do tego nie będziesz produkować nadmiaru śmieci.

Mam nadzieję, że ta garść porad w duchu zero waste sprawi, że wdrażanie postanowień w nowym roku stanie się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze :)

Polecane

pixel