Życie w duchu zero waste — jak zmienić styl życia na bardziej eko?
Przeszło 50% jedzenia, które jest wyrzucane, pochodzi z domowych kuchni. Aby poprawić tę smutną statystykę i generować mniej odpadów, wystarczy wprowadzić tylko trzy zasady przechowywania żywności:
- Utrzymuj odpowiednią temperaturę,
- Wybieraj właściwe miejsce przechowywania,
- Pilnuj daty przydatności do spożycia.
Życie w duchu zero waste — jak zmienić styl życia na bardziej eko?
Wprowadzanie nawyków zero waste najlepiej zaczynać od swojej kuchni! Co ciekawe, najwięcej jedzenia marnujemy przez nieodpowiednie przechowywanie i przywyczajenia. Zaczynając od zbyt dużych zakupów pod wpływem głodu czy promocji, po złe przechowywanie produktów. Przykład? Wkładanie do lodówki warzyw, które nie lubią niskiej temperatury. Problem stanowi również korzystanie z pojemników próżniowych w niewłaściwy sposób. Początek roku to idealny czas, żeby zmienić swoje nawyki i zacząć życie pod hasłem less waste!
Zero waste — jak produkować mniej śmieci i odpadów?
Po pierwsze i najważniejsze: nie marnuj żywności. Jeśli już poniesie Cię na zakupach i stwierdzisz, że ilość jedzenia w Twoim domu jest w stanie wykarmić 5 głodnych nastolatków — nie panikuj! Wciąż możesz kierować się zasadą zero waste. Mamy na to kilka sposobów.
Less waste - odpowiednie przechowywanie
Warzywa i owoce
Jak już wspomniałam wyżej, to są w Twojej kuchni produkty, które nie specjalnie upodobały sobie temperatury panujące w lodówce i znacznie lepiej czują się w warunkach pokojowych. Należą do nich kiwi, gruszki, czosnek, świeże zioła, pomidory, cytrusy, arbuz, banan, cebula i awokado.
Pierwszy krok w kierunku zero waste? Zrób sobie listę do powieszenia w widocznym miejscu, z czasem wejdzie Ci w krew i będziesz produkować mniej odpadów. Jak je przechowywać? Najlepiej zrób z nich ozdobną kompozycję, korzystając z wielopoziomowego koszyka na warzywa i owoce.
Pieczywo
Chleb i bułki przechowuj w temperaturze pokojowej, najlepiej w chlebaku lub w innym suchym i zacienionym miejscu. Doskonałym rozwiązaniem jest owinięcie pieczywa w lnianą tkaninę. Len ma zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, co zapobiega pleśnieniu żywności. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, to warto zaopatrzyć się w materiałowy worek do przechowywania chleba. Możesz go zabrać ze sobą na zakupy i używać zamiast plastikowych czy papierowych torebek. To kolejny krok do ograniczenia ilości generowanych śmieci.
Produkty sypkie
Życie w duchu zero waste to również ograniczenie ilość plastikowych śmieci. Wybierz się na pobliski targ lub rynek. Tam kupisz produkty na wagę, które nie będą zapakowane w plastikowe opakowania. W domu możesz je przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność, Zapobiega to przed dostaniem się wilgoci, a produkty dłużej pozostają świeże. To też idealne rozwiązanie dla osób walczących z molami spożywczymi.
Mięso i wędliny
Zastanawiasz się, jak właściwie przechowywać wędliny w lodówce? W pierwszej kolejności upewnij się, że pochodzą one z zaufanego źródła. Dodatkowo pamiętaj, że szynka w całości utrzyma świeżość dłużej niż ta pokrojona na plastry. Najtrwalsze są wędliny suszone, takie jak kiełbasy czy kabanosy, które możesz przechowywać w chłodziarce nawet przez cały miesiąc. Unikaj trzymania wędliny w plastikowych opakowaniach – zaraz po zakupie przenieś ją do pojemników próżniowych.