Darmowa dostawa od 199,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kabel HDMI
kiedy jest niezbędny?

Istnieją kable w wielu wariantach; od powszechnych USB po HDMI, AUDIO. Różnią się nie tylko kształtem wejściówek, ale materiałem jaki użyto do okablowania, jego długością oraz przepustowością łącza. Dlatego nim zakupisz odpowiedni gadżet, upewnij się, że będzie odpowiedni do Twoich potrzeb. Jak należy to prawidłowo zrobić i dlaczego kabel HDMI jest taki przydatny? Przekonaj się. Zdecydowanie może poprawić on komfort przy użytkowaniu niejednego urządzenia w Twoim domu.

Kable HDMI

Do czego są kable HDMI?

Kable HDMI (z języka angielskiego ?High Definition Multimedia Interface? - multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości) umożliwiają cyfrową transmisję obrazu i dźwięku z urządzenia na urządzenie. Za ich pośrednictwem możemy także przesyłać dane. Najczęściej kable hdmi do telewizora są podłączane - umożliwiają wyświetlanie ulubionych filmów i seriali na dużym ekranie.

Kable HDMI po raz pierwszy zostały wprowadzone do sprzedaży w 2000 roku. Współcześnie istnieje ich kilka wariantów, różniących się między sobą parametrami takimi jak długość czy jakością transmisji danych oraz przepustowością łączy.

Czym charakteryzują się dobre kable HDMI?

Kabel hdmi do telewizora? A może inny wariant, jak na przykład kabel hdmi 2.1? Jeśli nie wiesz, czym różnią się poszczególne warianty, to pamiętaj, że istnieje ich uniwersalność. Oznacza to, że mając jeden, możesz podłączyć go do wielu, różnorodnych gadżetów. Ponadto kable HDMI są wstecznie kompatybilne. Oznacza to, że nowsze warianty bez problemu dopasują się do starszych urządzeń.

Kable HDMI wykonywane są z wielu tworzyw, które mogą mieć odmienny wpływ na ich trwałość oraz cenę. Standardowe warianty wykonywane są z miedzi i aluminium i spowite gumową osłoną. Droższy oraz ekskluzywniejszy kabel HDMI i jednocześnie najwytrzymalszy jest wykonywany z miedzi beztlenowej, stali oraz włókna szklanego. Należy przy tym pamiętać, że jeśli decydujesz się na kabel hdmi do telewizora wybierz model, który ma co najmniej dwa metry długości. Umożliwi to komfortowe podpięcie urządzeń, gdziekolwiek się znajdziesz. Dobry kabel hdmi 2.1 powinien mieć podwójne - a nawet i potrójne - ekranowanie. Chroni ono przed zakłóceniami.

Czy przyda Ci się kabel hdmi displayport?

Choć kabel hdmi displayport może wzbudzać ciekawość, związaną z nieznajomością gadżetu, tak ten termin oznacza bardzo popularne rozwiązanie. Jeśli pragniesz stworzyć kino domowe z prawdziwego zdarzenia, tak kabel hdmi displayport może okazać się niezbędny.

Jest on następstwem złączy VGA i DVI będących częstym rozwiązaniem w starszych urządzeniach.

Współcześnie kabel hdmi displayport jest używany do pośrednictwa między komputerem a monitorem oraz pomiędzy komputerem a systemem kina domowego (czyli wszelkiego typu projektorami, telewizorami i wyświetlaczami wielkoformatowymi). Ten typ przewodu cieszy się popularnością ze względu na transmisję w wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku.

Kabel hdmi displayport - czym się różni od innych modeli?

Kabel hdmi displayport możesz zakupić w kilku formatach. Do najczęściej spotykanych należą warianty:

 • Micro - doskonały do smartfonów i tabletów. Ponadto łatwo można go zabrać ze sobą w każdą podróż. Bez problemu zmieści się do torby czy plecaka.
 • Mini Display - ma zastosowanie w laptopach.
 • Display w standardowym rozmiarze - używany przede wszystkim w monitorach i kartach graficznych.

Standardowy kabel HDMI pozwala na transmisję obrazu w rozdzielczości 720p i 1080i. Z kolei modele high speed umożliwiają przesył obrazu w rozdzielczości max. 4K i 60Hz, oferują przestrzeń barwną BT.2020 i próbnikowanie 4:4:4. Kable najnowszej generacji typu Ethernet obsługują rozdzielczość nawet do 10k i 120Hz.

Kabel HDMI? Nie zawsze taki sam!

Choć kable HDMI wyglądają podobnie, nie są takie same. Różnią się nie tylko długością czy materiałem, którego użyto do okablowania. Jednak najistotniejszym parametrem są ich styki oraz standardy. Tylko od tego zależy, jaki przewód będzie odpowiedni do naszego, konkretnego urządzenia.

W sklepach znajdziecie kable HDMI o trzech standardach, są to:

 • Kabel HDMI 1.4 - współcześnie dosyć przestarzały model. Jego przepustowość wynosi 10,2Gb/s, a maksymalna rozdzielczość to 4K/60fps lub 4K/30fps. Nie obsługuje HDR.
 • Kabel HDMI 2.0 - jego przepustowość to 18Gb/s, a rozdzielczość 4K/60 fps. Obsługują statystyczne portu HDR.
 • Kabel HDMI 2.1 - maksymalna przepustowość wynosi 48Gb/s, a rozdzielczość 4K/120fps lub 8K/120fps. Dynamicznie obsługuje HDR, kompresja danych obrazów dźwiękowych stoi na bardzo wysokim poziomie.

Kable HDMI: jakie są ich najważniejsze parametry?

Zanim kupisz HDMI wnikliwie zapoznaj się z bogatą ofertą, dzięki której będziesz w stanie wybrać model najbardziej dostosowany do swoich potrzeb. Ponadto sprawdź, jakie wejściówki obsługują urządzenia do których potrzebujesz kabla.

Czytając specyfikację kabli HDMI należy zwrócić uwagę na ich:

 • Długość - jeden z podstawowych wariantów. Zazwyczaj mają od półtora do trzech metrów. Jest to optymalny rozmiar, gwarantujący komfortowe połączenie dwóch urządzeń. Jednak jeśli potrzebujesz dłuższego, model piętnastometrowy w pełni odpowie na wszelkie potrzeby.
 • Wersja - kable HDMI różnią się między sobą rokiem powstania, który wpływa na jakość i szybkość przepustowości łącza. Jeśli chcesz transmitować obraz w rozdzielczości full HD niemalże każdy wariant doskonale się sprawdzi. Co innego, jeśli zależy Ci na materiałach w jakości 4K. W takim przypadku sprawdzą się wyłącznie modele 2.0 oraz kable HDMI 2.1.
 • Jakość przewodu - sam kabel, w tym i oplot, może być wykonany z kilku materiałów. Najtańsze wersje są warianty, powstałe z połączenia miedzi i aluminium. Droższe wersje będą stworzone ze stali, włókna szklanego czy miedzi beztlenowej. Istnieją także i pozłacane modele.
 • Giętkość - lepsze rodzaje kabli HDMI powinny być lżejsze i bardziej giętkie; umożliwi to ich łatwe przechowywanie oraz sprawi, że nie ulegną szybko zniszczeniu.
 • Filtr ferrytowy - jego zadaniem jest minimalizowanie występujących zakłóceń. Znajduje się w kablach dobrej jakości.

Kable HDMI - sprawdź je w naszym sklepie

Nasz sklep internetowy ma w ofercie różnorodne kable HDMI - dostosowane zarówno do starszych, jak i nowszych urządzeń. Ponadto bez trudu dopasujesz wariant odpowiedniej długości do konkretnego gadżetu, który chcesz połączyć. Wysoka jakość obrazu i dźwięki będą w stanie zagwarantować doskonałą okazję do wypoczynku przy ulubionym filmie lub serialu. Przekonaj się sam(a) i znajdź sprawdzone akcesoria.

pixel